Dlaczego warto zrobić podsumowanie roku?
Po pierwsze dlatego, że jest to cenne źródło wiedzy o nas samych. Pozwala nam m.in. zorientować się, w jakim miejscu teraz jesteśmy, jak wygląda nasza obecna sytuacja, co warto zmienić… Ponadto robiąc podsumowanie roku nie tylko łatwiej dostrzegamy własne błędy, trudności, przeszkody, ale też zauważamy swoje nawyki i dominujące schematy działania. Uświadamiamy sobie także nasze mocne strony oraz obszary do rozwoju. Co więcej, mamy doskonałą okazję do tego, aby docenić siebie, swoje starania, wysiłki, osiągnięcia.
Po drugie, spojrzenie na siebie i swoje życie z perspektywy czasu, pozwala zweryfikować skuteczność podejmowanych przez nas działań, wyciągnąć wnioski na przyszłość, ustalić priorytety, a także poszukać nowych dróg oraz lepiej zaplanować kolejny rok.
Po trzecie, podsumowanie roku to również pewnego rodzaju porządkowanie własnego życia, zamykanie pewnego okresu, etapu naszego życia oraz otwieranie się, robienie miejsca na nowe.
Warto przy tym podkreślić, że nie chodzi o to, aby takie podsumowanie zrobić w ostatnim dniu roku, czy też pierwszego dnia nowego roku. Ważne, aby je zrobić. Sam(a) wybierz dogodny dla siebie moment. Nie musisz też całego podsumowania zrobić od razu, możesz podzielić je na etapy. Wszystko zależy od Ciebie. Daj sobie czas i przestrzeń, by spokojnie przenalizować i przemyśleć wydarzenia mijającego roku.
Reasumując, podsumowanie roku stanowi ważny element w procesie planowania celów na kolejny rok. Pozwala bowiem holistycznie spojrzeć na nasze życie oraz lepiej poznać i zrozumieć siebie. Pomaga nam także rozwijać się w sposób świadomy i efektywny oraz lepiej zaplanować nadchodzące 12 miesięcy. Dlatego warto poświęć trochę czasu na refleksję nad minionym rokiem.

Jak zrobić dobre podsumowanie roku?
Ciężko skutecznie i szybko dotrzeć do celu, jeżeli nie wiadomo dokąd się zmierza. Żeby należycie przygotować się do podróży, potrzebujemy mapy oraz wielu różnych informacji. Musimy wiedzieć m.in., gdzie obecnie jesteśmy, skąd wyruszamy i dokąd zmierzamy. Warto też mieć określone jakieś punkty orientacyjne… Nie da się zrobić dobrego planu podróży, ani żadnego innego dobrego planu, jeżeli nie wiemy, w jakim miejscu aktualnie się znajdujemy i w jakim kierunku powinniśmy podążać. Rzetelna analiza obecnej sytuacji stanowi punkt wyjścia do wyznaczania celów oraz tworzenia jakichkolwiek planów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek i podpowiedzi, jak zrobić dobre podsumowanie starego roku, dzięki któremu lepiej zaplanujesz kolejny rok.
KROK 1. Dobrze się przygotuj
KROK 2. Mała rozgrzewka
Na początek cofnij się w przeszłość i pomyśl chwilę o minionym roku, a następnie odpowiedz sobie na pytania:
KROK 3. Najważniejsze wydarzenia minionego roku
W kolejnym kroku zastanów się, które wydarzenia minionego roku były dla Ciebie szczególne ważne. Wypisz je na kartce. Żeby ułatwić sobie zadanie możesz skorzystać z dodatkowego narzędzia tzw. osi czasu. W tym celu na kartce narysuj oś, podziel ją na poszczególne miesiące, a następnie zaznacz na niej wszystkie istotne dla Ciebie wydarzenia. Dzięki temu to, co dla Ciebie istotne, będziesz mieć w jednym miejscu.

KROK 4. Analiza zeszłorocznych celów
Przyjrzyj się teraz uważnie celom, które wyznaczyłeś(aś) sobie na rok 2022. Przeanalizuj swoje cele zawodowe i osobiste, a następnie odpowiedz sobie na pytania:
Jeżeli nie wyznaczyłeś(aś) sobie celów na rok 2022, nie przejmuj się, po prostu pomiń ten krok 😉
KROK 5. Oceń kluczowe obszary Twojego życia
Nadszedł czas, aby wnikliwie przyjrzeć się poszczególnym obszarom swojego życia. W związku z tym, określ najważniejsze dla Ciebie sfery życia. Następnie poddaj je szczegółowej analizie i dokonaj oceny poziomu Twojego zadowolenia z każdej z nich:
Przedstawiona powyżej lista sfer życia nie jest obligatoryjna. Ma ona charakter poglądowy. Oczywiście, jeżeli chcesz, możesz ją wykorzystać. Możesz też dowolnie ją zmodyfikować lub stworzyć zupełnie nową listę. Ważne, aby odzwierciedlała ona to, co dla Ciebie ważne. Wybierz te obszary życia, które są dla Ciebie kluczowe. Ich ilość nie ma większego znaczenia. Najczęściej stosuje się od 8 do 10 kategorii, istotnych z punktu widzenia harmonijnego i satysfakcjonującego życia.
W celu lepszego zobrazowania poziomu satysfakcji z kluczowych obszarów swojego życia możesz wykorzystać narzędzie zwane „kołem życia”. Koło życia to popularne w coachingu ćwiczenie, dzięki któremu łatwiej dostrzec dysproporcje pomiędzy różnymi sferami życia, czy też występujące między nimi zależności. Ćwiczenie to pomaga również w określeniu priorytetów i wyznaczeniu kierunku zmian.
Jak korzystać z koła życia?

Co ważne, nie spiesz się przy udzielaniu odpowiedzi. Pozwól sobie na chwilę refleksji. Na każde pytanie poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz. To pomoże Ci uzyskać rzeczywisty obraz obecnej sytuacji oraz umożliwi wyznaczenie odpowiedniego kierunku zmian.
Zapisz wszystkie swoje przemyślenia!
Na koniec mała dygresja. W zdecydowanej większości przypadków powstałe koło życia ma nieforemny kształt, co wynika z różnic w ocenie poszczególnych obszarów życia. Czy jednak podróż przez życie na takim kole może być łatwa i przyjemna? Zapewne NIE. Dlatego należy pamiętać, że każda sfera naszego życia jest ważna, dążyć do stanu równowagi i nie zaniedbywać żadnej z nich.
KROK 6. Podsumuj swoje sukcesy
Życie to niekończące się pasmo wzlotów i upadków. Wszyscy popełniamy mniejsze i większe błędy. Najważniejsze jednak jak postrzegamy swoje sukcesy, błędy i porażki, bowiem w sposób istotny wpływa to na nasz poziom satysfakcji z życia. Spektakularne sukcesy robią wrażenie, dodają skrzydeł, motywują do dalszego działania… Niemniej jednak realizacja wysoce ambitnych celów wymaga czasu, wysiłku, determinacji. Oczywiście warto mierzyć wysoko, stawiać sobie ambitne cele, pokonywać własne ograniczenia, jedocześnie należy doceniać również drobne osiągnięcia i sukcesy.
Zatrzymaj się teraz na chwilę i odszukaj w pamięci swoje ubiegłoroczne osiągnięcia. Przypomnij sobie momenty, w których byłeś(aś) z siebie naprawdę zadowolony(a). Zrób listę swoich mniejszych i większych sukcesów. Skup się na pozytywach. Zauważ przy tym swoje starania, trudy, wysiłki… Pomyśl ile z tego, co sobie zaplanowałeś(aś), zostało zrealizowane, ile pracy w to włożyłeś(aś)… Zwróć też uwagę, że czasem największym sukcesem może być to, że pomimo trudności, licznych przeszkód i niesprzyjających okoliczności, Ty się nie poddałeś(aś) i właśnie dzięki temu poradziłeś(aś) sobie z trudnym wyzwaniem. Gotowe? Spójrz na swoją listę. Zobacz, jak wiele osiągnąłeś/osiągnęłaś. Ile jest rzeczy, z których możesz być naprawdę dumny(a). Koniecznie doceń i pochwal siebie za to 😊.
Taki sposób myślenia o sobie i swoich dokonaniach podnosi naszą samoocenę, zwiększa poczucie własnej wartości, dodaje pewności siebie, wzmacnia przekonanie o własnej sprawczości oraz zwiększa naszą motywację do dalszych starań i podejmowania nowych wyzwań.

KROK 7. Podsumuj swoje niepowodzenia i porażki
Nikt nie lubi porażek. Są one dla nas przykrym, a czasem nawet bolesnym doświadczeniem, co więcej często są również trudne do przyjęcia i zaakceptowania. Do tego potrafią zdemotywować i odebrać chęć do działania. Wzbudzają wstyd, poczucie winy lub inne trudne emocje. Jednak w tym miejscu warto jeszcze raz podkreślić, że w życiu wszyscy popełniamy błędy, doświadczamy niepowodzeń, czasem upadamy… Najważniejsze jednak, to się nie poddać, podnieść się po każdym upadku, wyciągnąć wnioski, naprawić błędy i iść dalej. Tak więc przypomnij sobie teraz wydarzenia, z których nie jesteś dumny(a). Analogicznie, jak miało to miejsce w przypadku podsumowania Twoich sukcesów, zrób listę swoich błędów, niepowodzeń, porażek. Następnie pochyl się nad każdym z tych wydarzeń, zastanów się co sprawiło, że coś poszło nie tak. Przyjrzyj się też uważnie trudnościom i przeszkodom, które napotkałeś(aś). Być może coś łączy te wydarzenia… Na koniec wyciągnij wnioski. Doceń też to, czego nauczyły Cię te doświadczenia.
W tym miejscu pomyśl również o ludziach, którzy Cię otaczali i tych, których spotkałeś(aś) na swojej drodze w starym roku. To ważne, ponieważ relacje z innymi ludźmi to obszar naszego życia, który ma ogromny wpływ na ogólne zadowolenie z życia. Przyjrzyj się zatem dokładnie swoim relacjom. Zastanów się, które z nich były wartościowe i satysfakcjonujące, a które wręcz przeciwnie. Kto był dla Ciebie wsparciem? Jakie osoby wnosiły dobrą energię do Twojego życia? Komu jesteś szczególnie wdzięczny(a) i za co? Kto inspirował Cię do działania? A może jest ktoś, kto miał na Ciebie negatywny wpływ? Rozważ, które relacje dodawały Ci skrzydeł, a które „ciągnęły Cię w dół”. Przemyśl to i wyciągnij wnioski. Być może, dla własnego dobra, niektóre relacje warto po prostu zakończyć? Pamiętaj, że to jakimi ludźmi się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie, przekonania, poczucie własnej wartości, wiarę w siebie…
KROK 8. Wyciągnij wnioski
Powoli zbliżamy się do końca naszego podsumowania roku. Przejdźmy więc do wyciągnięcia wniosków z dokonanych wcześniej analiz i przemyśleń. Zacznij od przejrzenia swoich notatek oraz zebrania swoich przemyśleń i wniosków dotyczących: każdego kluczowego obszaru Twojego życia, realizacji zeszłorocznych celów oraz Twoich sukcesów i niepowodzeń. Następnie zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze? Na czym szczególnie Ci zależy? Określ obszary, które wymagają specjalnej uwagi i troski? Pomyśl też, co chcesz zmienić, a co chcesz pozostawić bez zmian? Być może jest coś, co warto sobie odpuścić?
Zapisz wszystkie swoje refleksje!
Na koniec spojrzyj na swoje podsumowanie roku raz jeszcze i zastanów się, jakie wzbudza ono w Tobie myśli, odczucia, emocje… Zapisz jedno zdanie podsumowujące to, co czujesz, gdy patrzysz na swoje wnioski z podsumowania 2022 roku.
Gratulacje! Twoje podsumowanie roku jest już gotowe. Wykonałeś(aś) kawał świetnej roboty, dlatego nagrodź się za to. Zrób dla siebie coś miłego, by uczcić swój mały sukces 😊.
Podsumowanie starego roku stanowi dobry punkt wyjścia do wyznaczenia celów na Nowy Rok. Jednak nie spiesz się z noworocznymi postanowieniami. Nie podejmuj pochopnych decyzji. Nic nie rób na siłę. Daj sobie czas i przestrzeń, aby przepracować własne wnioski, przemyślenia i emocje. Gdy będziesz gotowy(a) przystąpisz do planowania swoich dalszych działań.
Na zakończenie...
Reasumując, wykonanie podsumowania starego roku stanowi ważny krok w procesie planowania celów na kolejny rok. Pozwala bowiem holistycznie spojrzeć na nasze życie oraz lepiej poznać i zrozumieć siebie. Pomaga nam także rozwijać się w sposób świadomy i efektywny oraz lepiej zaplanować nadchodzące 12 miesięcy. Oprócz tego podsumowanie roku daje nam poczucie zakończenia pewnego etapu i rozpoczęcia nowego.
By właściwie i efektywnie wykorzystać czas oraz zrobić rzetelne podsumowanie minionego roku, warto przede wszystkim podzielić to zadanie na etapy. Należy też pamiętać o kilku kwestiach. Na początek, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Po drugie, warto wypunktować i przeanalizować istotne dla nas wydarzenia starego roku. Dzięki temu to, co dla nas ważne, będzie w jednym miejscu. Po trzecie, trzeba dokonać analizy zeszłorocznych celów. Należy również przyjrzeć się uważnie najważniejszym dla nas sferom życia, a następnie ocenić poziom satysfakcji z każdej z nich. Warto przy tym również podsumować swoje osiągnięcia, błędy i porażki. Po czym, w oparciu o wykonane analizy, przemyślenia i refleksje, należy wyciągnąć wnioski, a także zastanowić się, co dalej.
Na zakończenie podziękuj sobie za ten czas, za cały miniony rok. Doceń to, czego doświadczyłeś(aś) i czego się nauczyłeś(aś). Koniecznie uczcij każdy swój sukces. Przypomnij sobie pozytywne emocje. Wybacz sobie błędy. Pożegnaj stary rok. Ostatecznie zamknij ten etap swojego życia i otwórz się na nową przygodę…